Szkolenie w Osrodku Szkolenia Kierowców |
---|
|
Zmiany po 10 stycznia 2006
Rozporządzenie wprowadziło obowiązek przydzielania kursantowi tzw. instruktora prowadzącego szkolenie, który ma być odpowiedzialny za cały proces szkolenia danej osoby. Szkolenie teoretyczne- wyodrębniono z teoretycznej części kursu cztery godziny na szkolenie z zakresu pierwszej pomocy medycznej. Szkolenie praktyczne - ograniczono liczbę manewrów na placu do dwóch, nakłada obowiązek „zdania” jazdy przodem i tyłem po łuku (szerokość łuku zwiększa się z 2,5 m do 3 m); - obowiązkowy będzie wjazd pod górkę; - parkowanie równolegle przodem i parkowanie tyłem w tzw. kopercie, będą wykonywane podczas jazdy po mieście (dotychczas na placu manewrowym); - wprowadzono obowiązkowy kurs jazdy w godzinach nocnych; - wyodrębniono cztery godziny na jazdę po trasie szybkiego ruchu z prędkością ponad 70 km na godzinę. Pierwszym krokiem do uzyskania prawa jazdy jest odbycie szkolenia w wybranym przez siebie ośrodku szkolenia kierowców. Nie powinien być to wybór przypadkowy. Decydując się na dany ośrodek warto sprawdzić jego kwalifikacje a przede wszystkim skuteczność w przygotowaniu do egzaminu.
Pamiętajmy, że nie kierujmy
się tylko ceną przy wyborze OSK, czasami niska cena wiąże się z niskim
standardem nauczania. Większe szkoły mają większe doświadczenie w szkoleniu i
zazwyczaj gwarantują lepsze warunki, ale za to mogą podchodzić do kursanta mniej
indywidualnie. Ale to od wybranej szkoły nauki jazdy będzie zależało czy zdamy
za pierwszym czy za dziesiątym razem.
Liczbę godzin zajęć teoretycznych i praktycznych dla każdej osoby podlegającej szkoleniu podstawowemu określa indywidualnie prowadzący nauczanie. Jednak nie może to być mniej niż:
Co powinieneś umieć po zakończonym kursie: Absolwent kursu powinien posiadać wiadomości, umiejętności i zachowania umożliwiające bezpieczne kierowanie pojazdem, w tym co najmniej:
Przed Egzaminem - Badanie lekarskieLekarz praktycznie może nam przeprowadzić każde badanie, ale jest mało
prawdopodobne żeby robił coś ponad to co musi. Pamiętajmy, że lekaż może od nas
zażądać maksymalnie 150 zł gdy robimy prawo jazdy na samochód osobowy.... Badanie lekarskie na prawo jazdy Badanie lekarskie przeprowadzane jest na podstawie: Rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki
Społecznej z dnia 30 czerwca 1999 r. w sprawie badań lekarskich osób
ubiegających się o uprawnienia do kierowania pojazdami i kierowców. (Dz.
U. Nr 69 z 20 sierpnia 1999 r., poz. 772).
Przeprowadzanie badań obejmuje:
Uprawniony lekarz na podstawie wyników badań, wydaje orzeczenie lekarskie stwierdzające brak lub istnienie przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami, zwane "orzeczeniem lekarskim". Orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami może zawierać ograniczenie czasowe. Od orzeczenia lekarskiego badany może wnieść odwołanie wraz z uzasadnieniem, w terminie 7 dni od dnia otrzymania orzeczenia lekarskiego. Ustala się maksymalne stawki opłat za badania:
Czyli praktycznie lekarz może nam przeprowadzić każde badanie, ale jest mało prawdopodobne żeby robił coś ponad to co musi. Pamiętajmy, że lekaż może od nas zażądać maksymalnie 150 zł gdy robimy prawo jazdy na samochód osobowy. |
Statystyka odwiedzin |
Naszą stronę zobaczyło już: ![]() osób |