Podstawa programowa
Strona główna RCRE w Sanoku
 Najnowsze informacje o nowej podstawie programowej kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego

Podstawa programowa kształcenia w zawodach to obowiązkowe zestawy celów kształcenia i treści nauczania opisanych w formie oczekiwanych efektów kształcenia: wiedzy, umiejętności zawodowych oraz kompetencji personalnych i społecznych, niezbędnych dla zawodów lub kwalifikacji wyodrębnionych w zawodach, uwzględniane w programach nauczania i umożliwiające ustalenie kryteriów ocen szkolnych i wymagań egzaminacyjnych oraz warunki realizacji kształcenia w zawodach, w tym zalecane wyposażenie w pomoce dydaktyczne i sprzęt oraz minimalna liczba godzin kształcenia zawodowego.

Nowa podstawa programowa kształcenia w zawodach szkolnictwa branżowego obowiązuje od 1 września 2019 roku.

 Podstawa programowa kształcenia w zawodzie

Są to obowiązkowe dla danego zawodu i uwzględniane w programach nauczania - zestawy umiejętności i treści nauczania, umożliwiające ustalenie kryteriów ocen szkolnych i wymagań egzaminacyjnych. Zawarte są w niej tzw. treści stałe zawodu, nie podlegające szybkim zmianom, wynikające z podstawowych funkcji pełnionych przez pracownika zatrudnionego na różnych stanowiskach pracy.
Podstawa programowa dla zawodu zawiera:

  1. Założenia programowo-organizacyjne kształcenia w zawodzie:
    • opis kwalifikacji absolwenta,
    • specyficzne wymagania dla zawodu,
    • warunki techniczne niezbędne do podjęcia kształcenia,
    • warunki kadrowe,
    • kształcenie w różnych typach szkół,
    • powiązanie kształcenia zawodowego z kształceniem ogólnym.
  2. Podział godzin na bloki przedmiotowe.
  3. Podstawy programowe kształcenia w blokach programowych:
    • cele kształcenia,
    • treści kształcenia,
    • zalecenia dotyczące oceniania.

Do każdej podstawy programowej opracowano programy nauczania. Podstawy programowe kształcenia w zawodzie zatwierdza Minister Edukacji Narodowej.

 Program nauczania dla zawodu

Podstawowy dokument na podstawie którego są realizowane zadania edukacyjne. Stanowi on zbiór usystematyzowanych, celowych układów umiejętności i treści nauczania, ujętych w podstawie programowej kształcenia wraz ze wskazówkami dotyczącymi realizacji procesu kształcenia i oceniania osiągnięć edukacyjnych ucznia.

Program nauczania dla zawodu zawiera:

  1. plany nauczania dla zawodu albo profilu kształcenia ogólnozawodowego opracowane na podstawie ramowych planów nauczania, określonych w odrębnych przepisach;
  2. programy nauczania poszczególnych przedmiotów zawodowych, bloków tematycznych, modułów lub innych układów treści, obejmujące:
    1. szczegółowe cele kształcenia określające wiedzę i umiejętności, które powinny być opanowane przez ucznia,
    2. materiał nauczania w formie haseł programowych, związany ze szczegółowymi celami kształcenia,
    3. wskazówki metodyczne dotyczące realizacji programu,
    4. propozycje metod sprawdzania i oceny osiągnięć edukacyjnych ucznia;
  3. w wypadku publikacji programu: nazwiska rzeczoznawców, którzy opiniowali program.

Możliwe jest korzystanie z jednego z dwóch rodzajów programów nauczania dla zawodu:

    • programu nauczania dopuszczonego do użytku szkolnego przez ministra właściwego do spraw oświaty i wychowania zamieszczonego w wykazie ogłoszonym na stronie internetowej MENiS,
    •  własnego programu autorskiego przeznaczonego do realizacji w danej szkole po uzyskaniu pozytywnej opinii kuratora oświaty (a w wypadku programów nauczania dla zawodów podstawowych dla żeglugi morskiej i śródlądowej, także pozytywnej opinii odpowiednio ministra właściwego do spraw gospodarki morskiej i ministra właściwego do spraw transportu) i dopuszczonego do realizacji przez dyrektora tej szkoły, po zasięgnięciu opinii rady pedagogicznej i rady szkoły, a jeżeli nie została ona powołana – opinii rady rodziców lub innego przedstawicielstwa rodziców. (ROZPORZĄDZENIE MINISTRA EDUKACJI NARODOWEJ z dnia 21 czerwca 2012 r. w sprawie dopuszczania do użytku w szkole programów wychowania przedszkolnego i programów nauczania oraz dopuszczania do użytku szkolnego podręczników)
Statystyka odwiedzin
Powyższe informacje
zobaczyło już:

osób